MINIMÁLNÍ OBJEDNÁVKA PRO ZASLÁNÍ ZÁSILKOVNOU JE 6 PLECHOVEK, NEBO 2 DÁRKOVÁ BALENÍ CIDERŮ Z DŮVODU KŘEHKOSTI SKLA JE MAXIMÁLNÍ OBJEDNÁVKA U VÍN 2 LAHVE! NAD 2 LAHVE JE MOŽNÝ JEN OSOBNÍ ODBĚR. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

Články

Okolí vinohradu a Ladův kraj

Okolí vinohradu a Ladův kraj

Vinici jsme vysadili hodně daleko od běžné praxe sázení vinohradů v České republice. Ale proč to nezkusit taky někde jinde. Historicky víme, že se réva pěstovala v Praze a okolí, a možná i zde v Mnichovicích.  Budeme pátrat. No co, proto jsme vysázeli spíše rezistentní odrůdy které jsou odolnější proti mnoha vlivům.

Okolí vinohradu

Vinice se nachází když vyjedete z Mnichovického náměstí doleva nahoru směr Struhařov/Český brod. U pomníčku se dáte ale doprava, okolo vyčerpané čerpací stanice. Projedete okolo Srubu a první doleva před značkou Myšlín odbočíte….jedete po polní cestě, až dojedete k malebnému místu. Před vámi se objeví vinohrad a podél něj se vine cesta na Krásné vyhlídky. Napravo od ní je letní kino, které přes léto opravdu funguje, a je to skvělý zážitek.

Odkaz: Mnichovické letní kino na Myšlíně – Nejhezčí letňák v kraji… (mnichovice.cz)

 

Když se pokocháte výhledem s vinohradem do údolí, můžete se vydat nahoru na naučnou stezku Krásné vyhlídky. Která vás dovede až na Mikešovu cestu.

 

Odkaz: Turisticko naučná stezka Krásné Vyhlídky - Krásné vyhlídky (mnichovice.cz)

Odkaz: Cesta kocoura Mikeše | Ladův kraj (laduv-kraj.cz)

Ladův kraj

 

V Ladově kraji vznikla celá řada dobře značených naučných stezek a cyklistických tras, které tvoří 150km síť. Každý návštěvník si může zvolit různě náročnou trasu nebo zvolit některý z doporučených okruhů (Hrusický, Voděradské Bučiny, Velkopopovicko a Kamenicko).

Nenechte si ujít pohádkově naučné stezky Cesta kocoura Mikeše a Pohádkové Hrusice s krásnými obrázky Josefa Lady. Další výjimečnou procházkou v okolí Prahy je naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera. Stezka nabízí nádherné výhledy na přírodní park Velkopopovicko a do krajiny Posázaví, exkurzi do Velkopopovickém Pivovaru, cestu alejí k hrobce rodiny Ringhofferů, prohlídku kostela s rotundou a židovského hřbitova v Kostelci u Křížků a další zajímavosti.

Mezi další zajímavé naučné stezky patří Vodnické vycházky či Po stopách kameníků.

Ladův kraj je turistický region rozkládající se mezi Prahou a řekou Sázavou a je pojmenován podle jedné z největších osobností české kultury. Josef Lada, autor známého kocoura Mikeše a dalších mluvících zvířátek, vodníků, víl a také výtvarného ztvárnění Haškova dobrého vojáka Švejka, čerpal svou inspiraci z kraje kolem rodných Hrusic po celý život.
Zdroj: Ladův kraj – pohádkový region – Kudy z nudy

 

Mikroregion Ladův kraj

Místním obyvatelům i návštěvníkům tento region s romantickou kopcovitou krajinou nabízí řadu kulturních, historických a přírodních zajímavostí. Dovedou nás k nim početné turistické trasy  cyklotrasy. Milovníci sportu si mohou zahrát golf, tenis, squash, nebo provozovat vodácké sporty. Blízkost a dostupnost hlavního města a dalších krásných míst, jako je Kutná Hora a Konopiště, činí z regionu skvělé výchozí místo pro další poznávací a aktivní dovolenou.

 

 

Zdroj: O nás | Ladův kraj (laduv-kraj.cz)

 

Co je to cider, a jaké odrůdy vína máme?

Co to je cider? a jaké odrůdy na vinici pěstujeme?

Víno asi zná většina z Vás, takže není třeba přibližovat o co se jedná. Cider v naší zemi je však pro část populace věc málo známá. Tady Vám chceme nastínit co cider je.

 Co je to vůbec ten cider?

Cider je alkoholický nápoj. Vyrábí se kvašením jablečného moštu. Obsah alkoholu, se pohybuje mezi 0,5% a 8,5%, což je maximální přípustná hodnota pro cider. Za touto hranicí už je jablečné víno.

 Dělení ciderů v Čechách

Tradiční řemeslné a komerční cidery

Tradiční řemeslné cidery se vyrábí jen z jablečného moštu.

Komerční cidery se vyrábí z koncentrátu (jablečný mošt ze kterého se odpaří voda, sladká šťáva)

 

Podle obsahu zbytkového cukru:

Sladké, Polosuché, Suché

 

Podle vzhledu a perlení :

Čiré, Kalné, Zcela bez bublinek, Lehce perlivé, Příjemně šumivé

 

Cidery ve světě:

Výroba cideru je populární v mnoha zemích po celém světě, hlavně v pásmu mírného klimatu. Do USA, Kanady, Střední a Jižní Ameriky a Austrálie přivezli umění výroby cideru přistěhovalci ze západní Evropy.

Největším výrobcem cideru je dnes Francie. Kde se tento nápoj jmenuje cidre. Podle zdejšího práva je možno cider vyrábět pouze z čerstvých jablek nebo ze směsi jablek a hrušek. Hlavními producenty cideru ve Francii jsou oblasti Normandie a Bretaně. Tradiční francouzský cidre je lehký šumivý mok a proto se většinou stáčí do lahví typu champagne s korkovou zátkou a drátěnou ochranou. V poslední době se objevily i druhy prodávané v lahvích s korunkovým uzávěrem, což svědčí o menším množství bublinek.

 Velká Británie je největším spotřebitelem cideru na osobu. Zde se nápoj nazývá cider, jako u nás. Největšími oblastmi výroby anglického cideru jsou Devon, Somerset a Herefordshire. Angličtí výrobci používají ve většině případů kvalitní mošty z místních tradičních odrůd jablek a tradiční zavedené postupy výroby. Zatímco dnešní cidery jsou jasné a jiskřivé, tradiční anglické cidery byly hutné, tmavé, zakalené s vyšším obsahem alkoholu. Cider je v Anglii vyráběn pouze z jablek.

 Ve Španělsku jsou hlavními oblastmi výroby cideru Astůrie a Baskicko. V této zemi se tomuto tradičnímu nápoji říká sidra. Je známá svou vůní, ve které jsou cítit zelená jablka, vanilka, švestky a med. Sidra se zde nalévá v malém množství z velké výšky, což umožňuje kyslíku dostat se do nápoje a zvýraznit tak na krátkou dobu aroma a chuť a zvýšit perlivost. Španělská sidra se obvykle stáčí do vinných lahví a zátka je korková.

V Německu je cider nejčastěji znám pod názvem „Apfelwein“ (jablečné víno). Je nejvíce vyráběn v Hessensku, zvláště pak v oblasti Frankfurtu. Německé jablečné cidery mají obvykle trpkou a kyselou chuť. Objem alkoholu bývá zhruba v rozmezí 5 – 7 %. K výrobě nejsou používány žádné zvláštní odrůdy. Německou zvláštností je také horký „Apfelwein“, který v některých oblastech lidé užívají jako osvědčený domácí prostředek proti nachlazení.

Velkým producentem cideru je také USA.V této zemi se také nápoj nazývá cider. Vyrábí se zde široká škála ciderů, zejména v oblastech New England, Oregon a Vermont. Zdejší cidery se dělí do dvou hlavních kategorií - sweet cider (čerstvě lisovaná jablečná šťáva) a hard cider (fermentovaný, s obsahem alkoholu nad 0,5%).

 

 CIDERZLESA.VINOZLESA

ODRŮDY VYSÁZENÉ VE VINOHRADU

Všechny naše odrůdy jsou rezistetní - to znamená, že jsou křížené, tak aby byly odolnější proti mrazům, chorobám.

BRONNER – rezistentní odrůda, novokřížení odrůd Merzling x Geisenheim 6494. Odolává houbovým chorobám, mrazu mírně nadprůměrně. Typově podobná částí vínům Rulandskému bílému, částí Ryzlinku rýnskému.

MUSCARIS – rezistentní odrůda, Křížení odrůd Solaris x Muškát žlutý, odolná vůči houbovým chorobám, a dobře odolná proti mrazům. Poskytuje plná, ovocitá vína s muškátovým aroma. Může připomínat tramíny.

CABERNET CORTIS - rezistentní odrůda,Je kříženec odrůd Cabernet Sauvignon x Solaris, odrůda dobře odolává zimním mrazům, plísni révové a padlí. Typově jsou podobná vínům odrůdy Cabernet Sauvignon, zpravidla mají výraznější aroma.

Proč jsme přešli na plechovky !

Kamarádi, kteří začali pít náš cider před třemi lety z chatičky ze Senohrab, si zvykli na lahve a postupně si na ně zvykli i ostatní lidé, kteří si nás našli, protože jim cider chutnal.

Proč jsme tedy přešli na plechovky. Je v tom pět praktických věcí, které jsme při vymýšlení zvažovali.

1. Ekologická stopa. Ano, při prvotní výrobě hliníku je to nevíce neekologické řešení z plastů a skla, ovšem plechovku, kterou vyhodíte do recyklovaného odpadu/kovů za 60 dní najdete v plechovce jiného nápoje. Zde přidávám dva odkazy, kde si o tom můžete přečíst více.

https://www.komunalniekologie.cz/info/hlinikove-plechovky-jsou-nejrecyklovanejsi-napojovy-obal

https://everycancounts.eu/cz/can-recycling-cz/


2. Váha. Když jdete k někomu na párty, nebo do přírody na čundr, tak poznáte velký rozdíl mezi lahví a plechovkou. Pokud je plechovka správně naplněná a dobře uzavřená, je nepravděpodobné, že by došlo k jejímu porušení.

3. Logistika. Plechovku Vám dopravní společnosti spíše vezmou, než skleněný obal. Navíc zaplatíte méně, jako koncový zákazník.

4. Cena. Plechovka je v nákupu levnější, takže vy jako koncový zákazník zaplatíte za cider, který chutná stejně, méně peněz.

5. Design. Možná ještě chvíli potrvá, než si na plechovky lidé zvyknou, zvlášť po té, co byly z počátku zavrhovány. Věříme že s hravým a barevným designem budou na každé akci ozdobou, a lidé se budou rádi zajímat.

3 položek celkem
Zpět do obchodu